HIROSZIMA I NAGASAKI

HIROSZIMA


6 sierpnia 1945 r. o godzinie 2:45 z wyspy Tinian wystartował bombowiec B-29 Superfortress zwany "Enola Gay". Na jego pokładzie znajdowała się tylko jedna bomba, ważąca ponad 4000 kg.

O godzinie 8:15 Thomas Ferebee zlokalizował cel - most Aioi na rzece Ota i kilkanaście sekund później bomba - zwana "Little Boy" poszybowała w dół. 

Wybuch nastąpił o 8:16, na wysokości ponad 500 m nad szpitalem Shima. Bomba eksplodowała z oślepiającym błyskiem. Wszystko w promieniu 300-400 m zostało stopione. Fala uderzeniowa zmiotła wszystko w promieniu ponad dwóch kilometrów. Wybuch miał siłę 16 kiloton a grzyb powstały nad miastem osiągnął wysokość kilkunastu kilometrów. 
Bomba w jednej chwili zabiła ponad 70 tysięcy mieszkańców Hiroszimy a wiele osób zmarło później w skutek poparzeń i choroby popromiennej.
Był to pierwszy przypadek użycia broni atomowej przeciwko ludności.

NAGASAKI

Cesarz Japonii i do
wództwo w Tokio po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie nadal nie podjęli decyzji o kapitulacji.
9 sierpnia 1945 r. Amerykanie zdecydowali się na kolejny nalot. Start samolotu B-29 odbył się o 3:47 a na jego pokładzie znajdowała się plutonowa bomba "Fat Man" o wadze przekraczającej 4,5 tony. Początkowym celem Amerykanów było Japońskie miasto Kokura, ale z powodu kiepskich warunków atmosferycznych cel ataku został zmieniony.
O 11:02 w Nagasaki nastąpiła eksplozja ładunku z siłą 22 kiloton. Miasto zostało z
niszczone w promieniu ponad 1,5 km a wybuch zabił ponad 40 tysięcy ludzi. Kolejne tysiące zmarły z powodu oparzeń i w skutek choroby popromiennej.

HIBAKUSHA

Jest to określenie osoby, która była ofiarą ataku na Hiroszimę lub Nagasaki a dosłownie znaczy "ludzie dotknięci eksplozją".
Aby osoba mogła uzyskać miano hibakusha musiała spełnić jeden z warunków:
przebywała w promieniu kilku kilometrów od hipocentrum w momencie wybuchu bomby
przebywała w promieniu 2 kilometrów od hipocentrum w ciągu kilku tygodni od zrzucenia bomby
znalazła się w strefie opadu promieniotwórczego
było dzieckiem, którego matka spełniała jeden z tych warunków
Hibkusha otrzymują comiesięczny zasiłek a część z nich jest uprawniona do specjalnego datku w związku z chorobami, które są następstwem napromieniowania. Co roku - w rocznicę zrzucenia bomb - imiona zmarłych ofiar dopisywane są do cenotafów znajdujących się w Hiroszimie i Nagasaki.
4 stycznia 2010 roku zmarł Tsutomu Yamaguchi, który przeżył wybuch obydwu bomb atomowych zrzuconych na Japonię w 1945 r. i otrzymał status podwójnego hibakusha. Yamaguchi 6 sierpnia był w Hiroszimie służbowo, po wybuchu bomby Little Boy doznał poparzeń i uszkodzenia słuchu. Następnego dnia powrócił do rodzinnego Nagasaki, gdzie 9 sierpnia przeżył drugą eksplozję. Napisał książkę o swoich przeżyciach. Był członkiem ruchu antynuklearnego.


W 2009 roku zachorował na nowotwór żołądka, który doprowadził do jego śmierci rok później - 4 stycznia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz