niedziela, 15 lutego 2015

Scenariusze Końca Świata - Wybuchy na Słońcu i burze magnetyczne

Scenariusze Końca Świata - Wybuchy na Słońcu i burze magnetyczne
Najpierw kilka słów o tym, czym właściwie są owe wybuchy. To nic więcej jak emisja promieniowania radiowego, która swoje źródło ma w rozbłyskach i zachodzących na Słońcu erupcjach. Towarzyszy temu powstanie zmiennych pól magnetycznych a fale radiowe docierają nawet do Ziemi.

Co jakiś czas na słońcu pojawiają się burze słoneczne oraz wybuchy, które mogą być groźne dla naszej cywilizacji. Silna burza radiacyjna mogłaby zniszczyć urządzenia funkcjonujące na Ziemi i odciąć nas od prądu na wiele lat.
Na razie burze magnetyczne wpływają nieznacznie jedynie na działanie satelitów, ale mogłoby być o wiele gorzej, gdyby powtórzyły się wydarzenia z 1859r.


1-2 września 1859r. zarejestrowano burzę magnetyczną której skutkiem była awaria sieci telegraficznych i liczne pożary. Pojawiła się również zorza polarna widoczna niemal na całym świecie, która sprawiła, że nocą było widno.
Podobne ale mniej intensywne zaburzenia wystąpiły w latach 1921 i 1960 zakłócając odbiór transmisji i audycji radiowych na całym świecie.
Natomiast 13 marca 1989r. burza magnetyczna spowodowała wyłączenie sieci energetycznej w Quebec - awaria trwająca 9 godzin uniemożliwiła korzystanie z energii elektrycznej 6 milionom mieszkańców.

Naukowcy uważają, że burza podobna do tej z 1859r. dzisiaj mogłaby doprowadzić do zniszczenia niemal całej sieci energetycznej na świecie, co spowodowało by globalną katastrofę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz